Haşere Mücadele

İçerisindekiler

Pire Özellikleri

Pirelerin özellikleri haşere türleri arasında en hızlı çoğalan parazitler olmasıdır. Yumurtalama ile çoğalan bu zararlı parazit, günde 16-18 adet yumurta bırakarak üreyebilir. Bir tane görülmesi bile, yok edilmemesi durumunda yüzlercesinin olabilme ihtimalini akla getirmektedir. Bu nedenle evde, insanda ya da varsa evcil hayvanlarınızda görüldüğü durumlarda kesinlikle gecikilmemeli bu illetten kurtulmak için mutlaka ilaçlama yaptırılmalıdır.

Çok hızlı üreyen bu haşereler sayıları arttıkça sizler için daha zararlı hale gelir. Kan emerek beslenmeleri virüsleri direk temas yoluyla kolayca bulaştırmalarını ve tifüs, veba, dizanteri, cilt hastalıkları gibi hastalıklara sebep olmalarını sağlar. Alerjik hastalıklar da bu parazit sayesinde oluşabilir. İlaçlama için asla vakit kaybedilmemelidir.

Isırdıkları zaman alerjik reaksiyonların yanında gıda zehirlenmelerine de neden olurlar. Lavra ve yumurtaların olgunlaşması ve ergin hale gelmesi 1 hafta gibi kısa bir süreye tekabül etmektedir. Uçma yetenekleri yoktur. Sahip oldukları eklem bacakları sayesinde zıplama ve sıçrama oranları oldukça yüksektir. Sadece kan ile beslenirler ve daha çok geceleri aktif olurlar. Isırık ve sokma durumunda iyileşme süresi haftaları bulmaktadır.

Pire Türleri