05515898440
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hamam Böceği

Hamam Böceği

Alman hamam böceği diğer adıyla ( kalorifer böceği ) diğer hamam böceklerinden farklıdır. Alman hamam böcekleri diğer türlerden daha ufak olup genellikle boyları 1,5 – 2 cm kadardır. Alman hamam böceği renk olarak kahverengi yapıdadır. Böcek ilaçlama hizmetleri arasında,Hamam böceği ilaçlama uygulaması acil ve çok gereklidir. Kendi türlrei arasında yani hamam böcekleri içinde en fazla üreyen ve çoğalan tür alman hamam böceği türüdür.
Alman hamam böcekleri yapı olarak küçük fakat çok aktiftirler. Mesela bir alman hamam böceği herhangi bir eve geldiğinde o kadar çok çoğalır ki iki yıl sonra tüm hamam böceklerinden 120 000 yumurta üremiş olabilir.. Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasında Kalorifer Böceği de denir. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binada 10 kata kadar bir gecede çıkabilirler. Bakkaldan ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde konutunuza giriş yapabilirler. Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.”Özellikle mobilyaların kumaş ve içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot vs.) arasında yuvalanırlar. Kumaşı deler, yıpratır, ölenleri mobilyanın altına dökülür.

Kakalak İlaçlama

Kakalak ilaçlama, son derece tehlikeli canlılar olan ve hastalıkların bulaşmasına neden olarak ciddi sağlık problemleri teşkil eden hamam böceği türlerine karşı geciktirilmeden yapılması gerekli olan bir işlemdir. İnsanların tükettiği yiyeceklere zarar verebilen kakalak, sindirim yolu problemlerine doğrudan neden olduğu gibi, uzun vadede, ciddi sağlık sorunları yaratabilmektedir.

Kakalak haşeresi yüz binlerce yıllardır dünya üzerinde var olan bir haşere türüdür. Yaşamaları için belirli bir bölge ya da mevsim bulunmadığından dolayı dünya üzerinde kutup bölgeleri hariç her yerde bulunabilmektedir. Bu haşere türü her türlü kötü ortam içerisinde yaşayabildiğinden oldukça dayanıklı ve sürekli üreyebilen bir canlıdır. Sayıları arttıkça daha tehlikeli hale gelebilecek olan bu haşerelerden kurtulmak için kesinlikle kakalak ilaçlama uygulatılmalıdır.

Kakalak Nerede Yaşar?

Karanlık ve rutubetli yerleri sevmekte ve bu gibi yerlere yuvalanmaktadır. Yuvalandıkları yerler özellikle şehirlerde apartmanların boşlukları, kanalizasyonlar gibi pis ve mikrop barındıran yerler olmaktadır. Bu tip yerlerde yaşayarak salyalarında ve üzerlerinde çeşitli mikropları barındıran kakalak haşeresi düzenli olarak ilaçlanmaması durumunda insanların yaşadıkları ve kolayca yiyecek bulabildikleri ev ve iş yerleri içerisini istila edebilmektedir. Bu nedenle oldukça tehlikelidirler. Kakalak ilaçlama ihmal edildiği takdirde sağlık sorunlarıyla da karşılaşmanız olası bir durumdur. Açıkta gördükleri gıdalar üzerinde dolaşarak üzerlerinde taşıdıkları mikropları bu gıda ürünlerine bulaştırabilmektedirler. Gıda ürünleri üzerinde gezmeleri daha sonrasın insanların bu gıda ürünler ve eşyalara dokunmaları neticesinde sağlık problemi yaşamalarına neden olmaktadır.

Kakalak ile Mücadele

Bir hamam böceği türü olan kakalak ile doğal mücadele yöntemleri sonuç vermemektedir. Çoğunlukla kirli alanlarda yuvalanan bu haşereler, temiz alanlarda da görülebildiğinden, kakalaktan kurtulmanın tek yolu profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmaktır. Kakalak ile mücadele için ilaçlama yapılmaması durumunda bu haşerelerden insanlara sarılık hepatit, tifo gibi öldürücü hastalıklar bulaşabilmektedir. İlaçlama işlemi titizlikle üzerinde durulması gereken ciddi bir iştir bu nedenle kakalak ilaçlaması yapacak olan böcek ilaçlama firması mutlak suretle Sağlık Bakanlığı onaylı ve eğitimli profesyonel bir ekip olmalıdır.

Kakalak ilaçlama Nasıl Yapılmalıdır

Kakalak ilaçlaması ciddiyetle yapılması gereken bir uygulamadır. Kakalak böcekleri dikkatli bir şekilde ilaçlanmaması durumunda hızlı bir şekilde tekrar çoğalmaktadır. Bu nedenle ilaçlama uygulaması belirli süreler içerisinde tekrarlanmalıdır. Kakalak ilaçlaması kokulu olarak yapılabildiği gibi kokusuz şekilde de yapılabilmektedir.

Kakalak ilaçlama Yöntemleri

Kakalaktan kurtulmak için farklı yöntemler ile uygulama yapılabilir. Uygulama yöntemi, ortamdaki kakalak yoğunluğu ile ortamın türüne bağlı olarak belirlenmektedir. Örneği iş yeri için yapılacak ilaçlamalar ile ev, bodrum, bahçe gibi alanlarda yapılacak ilaçlama türleri farklı olabilmektedir. Genellikle fırın, restoran, mutfak gibi alanlarda görülebilen bu haşereler için sıvı ilaçlar ile jel ilaçlar kullanılabilmektedir.

UYARI: Kakalak ilacı, mutlaka sağlık bakanlığı onaylı şirketler tarafından uygulanmalı ve etkili özelliğe sahip olmalıdır. Zira kakalak ilaçlama işleminin başarısız olması, maddi zararlara yol açacağı gibi sağlık problemleri de oluşturacaktır.

Sıvı ilaçlar ile buharlama ya da püskürtme teknikleri kullanılarak yapılabilen kakalak ilaçlaması için, bireysel yöntemler etki sağlamayacaktır. Bu nedenle, böcek ilaçlama alanında uzman firmaların tercih edilmesi önemli olduğu gibi, kakalak böceklerinin yaydığı bakteri ve mikropları da yok edecek nitelikteki ilaçların kullanılması önemlidir.

Sıvı ilaçlar ile yapılan kakalak ile mücadele kısa sürede sonu vereceği gibi; jel hamam böceği ile yapılan ilaçlamalar, daha uzun sürede çözüm olmaktadır. Bunun yanı sıra, sıvı ilaçlar ile jel böcek ilaçları birlikte uygulanabildiği gibi, jel ilaçlar, hamam böceklerine karşı koruma sağlamak amacıyla da yapılabilmektedir.

NOT: Kakalak, diğer hamam böceği türleri gibi, sıcak alanlarda daha fazla görülür. Bu nedenle kakalak ilaçlama, bu canlıların daha fazla görüldüğü bölgelerde nispeten yoğun şekilde yapılmalıdır.

Mücadelesi en zor olan haşerelerin başında gelen kakalaktan kurtulmak için profesyonel hizmet almak şarttır. Zira basit ilaçlar, kakalak ile mücadelede etki göstermeyeceği gibi, basit yöntemler de bu haşerelerin yok edilmesini sağlamayacaktır. Bu nedenle profesyonel ilaçlama şirketlerinin tercih edilmesi ve Sağlık Bakanlığı onayına önem verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Alman hamam böcekleri gündüzleri yuvasında dinlenirler geceleri beslenmek için yuvasından çıkıp yiyecek ararlar ve beslenirler. Işıkta ve aydınlık alanlarda gezmezler ve dolaşmayı sevmezler. Alman hamam böcekleri genel olarak sıcak ve nemli ortamlarda bulunurlar. Kalorifer böcekleri evlerde genellikle mutfaklarda, lavabo altlarında, su boruları kenarlarında, pis su akarlarında, banyoda, tuvaletlerde bolca bulunur. Bu böcekler evlere dış ortamdan ya pis suyollarından ya da alınan bir eşya ile gelir ve yerleşirler. Geldikleri yerlerden getirdikleri mikropları insanların yaşadığı yere bırakırlar ve ayrıca insanların besinlerinden beslendiği için besinlerin üzerine hem dışkı hem de salya bırakarak insanlara bu yolla birçok hastalık bulaştırırlar. Alman hamam böceği ilaçlama için hem sıvı ilaçlar kullanılır hem de jel tarzı ilaçlar kullanılır. Bunların uygulanma şekilleri farklıdır Alman hamam böceğinden kurtulmak için mutlaka ilaçlanması gerekir bunun içinde mutlaka yasal böcek ilaçlama servislerinden bilgi alın ve böcek ilaçlama uygulaması için randevu alın. Size bu konuda her türlü desteği vermekten memnuniyet duyacağız.

Alman hamam böceklerinin ilaçlanmasında jel ilaçlama , kokulu ve kokusuz ilaçlama uygulamaları yapılmaktadır. Jel böcek ilaçlama hizmetinde kaliteli bir markaya ait jel kullanılması, bu uygulamayı işinde uzman bir teknik elemanın yapması ve en önemlisi sağlık bakanlığı onaylı bir böcek ilaçlama şirketinin seçilmesi çok önemlidir. Hamam Böceği (halk arasında karafatma) bir gecede 5 kilometre yol kat edebilme özelliğine sahip, bir gecede bir binayı baştan aşağı dolanma kapasitesine sahip bir böcektir. Yumurtalarını çok derin yerlere ve kapalı kaplara bırakmaktadır. Halk arasında bilinen adıyla HAMAM BÖCEĞİ haşeresini yaşadığınız yerden uzaklaştırmanın etmenin en etkili yolu uzman bir ilaçlama ekibiyle irtibata geçmek ve özel ilaçların bütün yuvalara nüfus etmesini sağlamaktır.

Karafatma İlaçlama

Karafatma 1-3 cm uzunluğunda parlak siyah renkli bir böcektir. Bakteri ve mikrop yayarak, insan sağlığını tehlikeye atan bu canlılardan kurtulmak için karafatma ilaçlama yaptırmak şarttır. Hamam böceğinin sık görülen bir türü olan bu haşereler, spesifik özelliklere sahiptir. Erkek karafatmada 2 tane kahverengi kanat bulunur. Erkek türü daha oval, dişi ise ona göre daha uzun yapıdadır. Genel olarak lağımlarda, depolarda, bina boşluğu gibi yerlerde yuva yaparak, oralardan da evlere kadar gelebilir. Karafatmalar kışın yuvalarından çıkmazlar. Ancak yaz aylarında hemen hemen her alanda görülebilirler.

Karafatma Böceklerinin Zararları

Ömrü 6 ay gibi bir zamandır. Pis yerlerde yaşayan bu haşereler taşıdıkları mikrop ve virüsler sebebiyle kişilere kolaylıkla hastalık bulaştırabilirler. Bu yönden tehlike içeren karafatma ile mücadele oldukça zordur. Karafatma ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan bu haşereler ile bireysel mücadele yöntemleri hiçbir şekilde sonuç vermemektedir. Her türlü yiyecekle besin ihtiyaçlarını giderebilen karafatmalar evde bulunan gıdalara verdikleri zararlarla da rahatsız edici olabilirler.

Pis yerlerde yaşamaları sebebiyle her türlü mikrobu taşır ve değişik temas yollarıyla bu mikropları kolaylıkla bulaştırırlar. Sıcağa, neme ve yiyeceğe ihtiyaç duydukları zamanlarda insan olan her yerde aktif olarak görülebilirler. Evlerde daha çok mutfak ve banyoları yaşam alanı olarak tercih eden bu haşereler gündüzleri sevmezler, bu nedenle geceleri aktiftirler. Karafatma ilaçlama bilinçsiz yapıldığı durumda, onların dirençlerini arttırır.

Karafatma Böceklerinden Bulaşan Hastalıklar

Hepatit
Verem
Astım
Mantar hastalıkları
Antrax
Pnomoni

Diğer çoğu böcek türü gibi yumurtlayarak üreyen bazı dişi karafatmalar yılda bir kez çiftleşirler. Bazıları ise her mevsim üreyebilir ve her üremede yaklaşık 200 yumurta bırakabilir. Evlerde daha çok çatılarda kuş yuvaları etrafında üreyebilir, bu yüzden karafatma ilaçlama, bu bölgelerde profesyonel şekilde yapılmalıdır. Böcek ilaçlama firmaları tarafından tespit edilecek yerler karafatmalardan kurtulmak için doğru ilaçlama yöntemleriyle uygulanmaktadır. Yok edilmesi zor bir canlı olduğu için karafatma ile mücadele durumunda daha çok sıvı böcek ilaçları tercih edilir.

En Etkili İlaçlama Yöntemi

Karafatma için uygulanacak bir diğer ilaçlama türü jel ilaçlama tekniğidir. Ancak üremelerine bağlı olarak etrafta bıraktıkları yumurtaların yapılacak ilk ilaçlamada yok edilmeyecekleri göz önüne alınarak yaklaşık 20 gün sonra yeniden bir ikinci karafatma ilaçlama uygulanmalıdır. Böylece yumurtalarından yeni çıkmış karafatmalar da yok edilebilir. Koloniler halinde yaşayan karafatmalar üremelerinin çok olmasıyla da her geçen gün daha büyük tehlike demektirler.

Karafatmalar çok dirençli canlılardır. Besin tüketmeden ortalama 1 ay kadar yaşayabilirler. -32 derece sıcaklığa da dayanabilir. Bunun dışında 40 dk boyunca nefesini de tutan karafatmalar kafalarının kopması durumunda 1 hafta kadar yaşamlarını sürdürebilir. Tehlikeleri başlarının üstünde bulunan antenler sayesinde kolaylıkla fark edebilen karafatmadan kurtulmak bireysel olarak mümkün değildir. Muhakkak böcek ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmelidir. Karafatma ilaçlama uygulanarak bu sorunlar çözülebilir. Halk arasında; hamamböceği, kalorifer böceği, kakalak gibi isimlerle de bilinir.

Karafatmadan kurtulmak için profesyonel, eğitimli kişilerle çalışan, doğru ilaçlama hizmetleri veren böcek ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır. Tamiş ilaçlama şirketi karafatma ilaçlama hizmetlerinde etkili çözümler sağlamaktadır. Evinizde veya çalışma alanlarınızda karafatmadan kurtulmak için mekanınıza yapılacak böcek ilaçlama ile kurtulabilirsiniz.

HAŞERE KONTROL  Uzmanla İletişime Geçin 444 5 237

Teklif Alın