GÜVE BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Güve böceği küçük ve oval biçimli olan haşere türüdür. Güve haşeresi ( böceği) siyah ya da gri renktedir. Güve böceği 3 mm büyüklüğündedir. Güve haşeresi önce kurtçuk şeklindedir daha sonra kelebek şekline dönüşür. Güve böceğinin ergini kelebek şeklinde olanıdır. Güveler yumurtlayarak çoğalırlar. Kelebek şekline gen güve haşeresi yumurta bırakabilir. Güve böceği açık alanlarda ekinlerin iç kısımlarına gizler. Bu böcekler bitkilerin kısa sürede kurumasına neden olur. Güve haşeresi (böceği) kapalı alanlarda ise yumurtalarını yünlü eşyaların veya elbiselerin iç kısımlarına bırakır. Güve böceği insana zarar vermez ancak yaşadığımız mekanlarda ki pamuklu eşyalara ve giysilere hasar verirler. Güve böceği hayvan kılından yapılan her türlü eşya üzerine yerleşirler. Güveler gıda gereksinimini de bu tür eşyaları yiyerek sağlarlar. (yünlü giysiler, ipekli giysiler, kaşmir vb gibi). Güve böceği kısa zamanda ürer ve bulunduğu alanı istila eder.

Güve böceği özellikle sıcak alanları tercih ederler ve bu alanlarda üreme yaparak çoğalırlar. Bu böcekler nadirde olsa loş alanlara da yerleşip çoğalırlar. Güve haşeresi (böceği) genellikle geceleri faaliyet gösterirler. Güveler gündüz de görülebilirler ancak bu böcek en çok gece aktiftir. Güve böceği tahıl ve buğday ambarlar ile kiler, mutfak alanlarındaki gıda ürünlerine büyük zararlar verir. Güve böceği bu alanlara oldukça büyük maddi zararlar verir.

Güve böceği tahıl ve buğday ambarlar ile kiler, mutfak alanlarındaki gıda ürünlerine büyük zararlar verir. Güve böceği bu alanlara oldukça büyük maddi zararlar verir.

Güve böceği kendi içinde çeşitlere ayrılır. Güve tahıl güvesi, deri güvesi, halı güvesi, elbise güvesi gibi türlere ayrılır.

GÜVE BÖCEĞİ ÇEŞİTLERİ

1- Halı Güvesi Halı güvesi deri koltuk, kumaş, kürk gibi eşyaların içlerine yumurtlayarak çoğalır. Halı güvesi böceği çok uzun süre aç ve susuz olarak yaşayabilir. Halı güvesi bireysel mücadele ile yok edilemez. Halı güvesinden kurtulmak için profesyonel destek almak gerekir.

2 – Tahıl Güvesi böceği gıda ihtiyacını tahıllar ile sağlar. Tahıl güvelerinin yaşam alanları tahılların iç kısımlarıdır ve bu böcekler kısa sürede alandaki diğer alanlara yayılmaya başlar. Tahıl güvesi yumurtalarını tahılların iç kısımlarına bırakır. Tahıl güvesi evlerde görülebildiği gibi daha cok tahılların saklandığı loş ve nemli depolarda bulunurlar. Tahıl güvesi böceği tahıllara büyük ölçüde maddi zarar verir.

3 – Deri güvesi böceği daha çok kiler ve depolarda görülür. Deri güvesi böceği ortama olarak 1 cm ile 1.5 cm büyüklüğündedir. Deri güvesi de diğer güve türleri gibi kısa sürede çoğalma özelliğine sahiptir.

4 – Odun güvesi böceği adından da anlaşıldığı üzere odun, tahta veya ahşap aralarına yerleşir ve bu güve türü bu alanlara yumurtlayarak çoğalır. Bu güve böceği türü yerleştiği alanları kemirir bu şekilde bu tür güveler besin ihtiyaçlarını giderirler. Odun güvesinin insanlara herhangi bir zararı yoktur. Odun güvesi böceği maddi kayıplara neden olur. Bu güve türünden kurtulmak için uzman ilaçlama firmalarından yardım almak gereklidir.

Güve böceği ilaçlama mücadelesinde mutlaka profesyonel ve altını çizerek belirtiyoruz ki BİLİNÇLİ bir ilaçlama firması iletişime geçilip destek alınmalıdır. 

0552 395 64 00 Bizi Arayın