05515898440
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çiyan

Çiyan

Çiyanlar zehirli haşere grubundan olan canlılardır. Kırkayak haşeresi ile fiziki açıdan benzerlik gösterir. Ancak çiyanlar zehirli olma özelliği ile kırkayaktan daha tehlikeli bir canlıdır. Bu sebeple yaşam alanlarında görülen çiyanlar ihmal edilmemeli, mutlaka çiyan ilaçlama yaptırılmalıdır.

Çiyanlar uzun vücutlu olan ve oldukça hızlı hareket eden canlılardır. Genellikle geceleri aktif olurlar. Hızlı hareket etmeleri sayesinde insanlar tarafından pek fark edilemezler.

Çiyan Böcekleri Zehirli mi?

Boyları tropik iklimlerde 30 cm’e kadar ulaşabilir. Büyük yapıda olanları zehirlidir. Çiyanlar soğuk alanları sevmezler. Diğer haşere ve böcek türlerini yiyerek beslenirler. Hemen hemen her çeşit böcek türleri ile beslenebilirler. Çiyanların renkleri değişkenlik gösterir ancak genelde kırmızımsı renkte veya kahverenginde olurlar. Kızıl, siyah ve sarımtırak renklerde de görülebilirler. Çıyanlar üremelerinde tek seferde onlarca yumurta bırakabilen canlılardır. Bir çıyanın ortalama 200 ayağı vardır. Zehirli canlılar olan çiyanlar, doğadaki düşmanlarına karşı bu özellikleri ile kendilerini korurlar.

Çiyan Isırması Sonucu Kişide Görülen Bazı Belirtiler;
Deride; kızarıklık, kaşıntı, yanma, şişme, kabarma
Bulantı
Kusma
Baş dönmesi
İştahsızlık

Çiyan sokmasına maruz kalan bireylere yapılacak ilk müdahale, çiyanın ısırdığı bölgenin biraz yukarısını sıkıca bağlamak ve kan dolaşımını yavaşlatmak olacaktır. Daha sonra muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Çiyan ilaçlama bu canlıdan korunabilmek için uygulanan işlemlerdir. Çiyanlardan korunabilmek için bireysel mücadelelerden kaçınılmalıdır. Kişilerin yanlış uygulayabileceği ilaçlamalar insan sağlığını tehdit edebilir.

Çiyan İle Mücadele

Çiyanlarla mücadelede muhakkak çıyan ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır. İlaçlama firmalarının kullanacağı etkili ilaçlar bu canlılardan kısa sürede kurtulmanıza yardım edecektir.

TAMİŞ ilaçlama şirketi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ruhsat sahibi bir firmadır. Kullandığımız ilaçlar ve ilaçlama teknikleri son derece etkili sonuçlar vermektedir. Profesyonel ilaçlama ekibimiz ile sizlere haftanın her günü ilaçlama hizmeti sunuyoruz.

Çıyan haşeresi ilaçlama mücadelesinde mutlaka profesyonel ve altını çizerek belirtiyoruz ki BİLİNÇLİ bir ilaçlama firmasından destek alınmalıdır.

HAŞERE KONTROL  Uzmanla İletişime Geçin 444 5 237

Teklif Alın