05515898440
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çatı Faresi

ÇATI FARESİ

Çatı faresi, kuyruğu hariç 16-21 cm boyunda ve 80-300 gr ağırlığındadır.Çatı farelerinin sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptir, çok iyi tırmanıcıdırlar.Çatı fareleri bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar. Çatı faresinin dışkıları lağım faresinin dışkısı gibi fakat sivri uçludur. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay yaşarlar.Çatı faresi bir keresinde 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilirler.

SAĞLIĞIMIZA ZARARLARI

Çatı fareleri yiyecek,içecek.vb.gibi,eşyalarınıza birçok zarar verir ve insanlara Leptospirosis,Selmonella,Brucellosis,Kuduz ve Şap gibi bir çok hastalığı yayarak büyük tehlike teşkil eder ve daha birçok hastalığı bulaştırırlar.Ayrıca fareler insanların parmak uçlarını,kulak ve burunlarını kemirerek zarar verir.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Çatı faresi ile mücadele uzman elemanlar tarafından fiziksel araştırma yapılarak, bina içersini, giriş deliklerini, çatlaklarını kapatmak ve Kanalizasyonların,galerilerin,bina içine açılan ızgaralarının iyi düzenlenmesi ilk önce alınması gereken önlemdir.Tedbir alırken yemlere insan kokusunun bulaşmaması gerekir.O yüzden profesyonel bir firmadan bilgi almanız gerekmektedir.Tesislerde sürekli kontrol altında tutmak için İSTASYON SİSTEMİ kurup periyodik kontrolünü yapmak en etkili ve en başarılı yöntemdir.

Çatı farelerinin boyları genellikle 15 cm ile 30 cm dir. Çatı farelerinin renkleri gri, kahverengi, siyah tır. Çatı farelerinin uzun kuyrukları vardır. Bu kemirgenlerin kalın olmayan vücutları, büyük kulak ve gözleri vardır. Olgun bir çatı faresi, kuyruğu hariç 15cm ile 30 cm boyundadır ve bu kemirgenler 80 gr ile 300 gr ağırlığındadır. Çatı farelerinin sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptirler. .Çatı fareleri çok iyi tırmanıcıdırlar. Çatı fareleri bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar ve bu alanlara yerleşirler. Çatı farelerinin olgunları nın dışkıları lağım faresinin dışkısı gibidir sadece sivri uçlu olur. 4 ayda ergin hale gelen çatı fareleri ortalama olarak 1 yıl yaşarlar. Çatı fareleri bir kerede 4 ile 8 yavru doğururlar ve çatı fareleri yılda 6 defa üreyebilirler. Çatı fareleri çatı aralarından, havalandırmalardan, kablo yuvalarından, kanalizasyondan, bacalardan ve garajlardan binalara giriş yaparak bu yerlere yerleşip popilasyon oluştururlar.

Çatı faresi ilaçlama mücadelesinde mutlaka profesyonel ve altını çizerek belirtiyoruz ki BİLİNÇLİ bir ilaçlama firmasından destek alınmalıdır.

HAŞERE KONTROL  Uzmanla İletişime Geçin 444 5 237

Teklif Alın