Akar Mite(Mayt)

Akar Mite

 

Mite canlısı, toz içinde yaşar ve çoğalır. İnsan bedeninden dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir canlı türüdür. Mayt haşeresi -toz akarı- bazı hayvanların ve insanların deri döküntüleri ile yaşamlarını sürdürürler. 140-160 kadarmite (mayt-akar) türü bulunmaktadır. İnsanların vücudunda milyarlarca miteyaşamını sürdürebilmektedir. Toz akarı olarak da bilinen mite canlısı ancak mikroskop yardımıyla ile görülebilir. Mite genel olarak tozlu ortamlarda ve nemli yerlerde bulunur, görülür. . Mite canlısı insanlar için tehlikeli bir haşeredir. Bronşit ve astım hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bazı kişilerde ise alerjiye sebep olabilir. Mite  evinizde yün, yastık, halı, battaniye, yorganlarda, çocukların oynadığı çeşitli oyuncaklarda , koltuklarda, ve yataklarımızda bulunabilirler. Mite böceği genel olarak ve sıcak ortamları sever. Yataklarımız onlar için ideal yaşam alanıdır. Tedavisi çok zor olan astım hastalığına sebep olur. Astım insan doğumunun başında yani bebeklikte başlar ve insan ömrünü her yönüyle etkiler. Bu böceklerin tamamen yok olması için evlere periyodik olarak akar ilaçlama uygulaması yapılması gerekmektedir. 

 

1-Mite ve toz akarı aynı parazitler midir? Mite ve toz akarı aynı parazittir ve her iki isimle de anılırlar. Mite mayt diye okunur. 2-Mite nedir? Mite insanların ve diğer bazı canlıların vücudundan dökülen deri parçalıyla beslenen (türüne göre değişiklik gösterebilen ) küçük parazitlerdir.3-Ev içinde yaşayan mite daha çok nerde barınır? Ev içinde yaşayan mite nemin ve sıcağın olduğu tozlu ortamları yaşamak için tercih eder. Özellikle yün yastık, yorgan, battaniye, halı ve yünlü olan tüm kumaşlarda barınır. Mite çocuklarımızın severek oynadığı pelüş oyuncaklarda çokça bulunur.4-Mite ne ile beslenir? Evde yaşayan mite haşeresi insanlardan dökülen deriler üzerinde bulunur, bazen de insan derisinden içeri girerler bu arada insan vücudunda batmalar hissedilir. Mite insan ve hayvan derileri üzerinde ve deri içine girerek kan emerek beslenir. 5-Mite den kurtulmak için yastık ve yorgan gibi eşyalarımızdan vazgeçmek mi gerekir? Mite böceğinden kurtulmak için mutlaka ilaçlama şirketinden yardım alınmalıdır. Yatak ve yorganlarınızı tabi ki atmayın profesyonel haşere ilaçlama servisimize baş vurmanız yeterlidir. 6-Mite hangi hastalığa sebep olur? Mitelerin dışkıları ve döküntüleri havaya karışır ve solunum yoluyla bize gelir. Bu sayede mite alerjik hastalıkları, astım ve bronşite sebep oluşturur. 7-Mekanımızı mite den nasıl koruruz? yaşam alanlarımızı mite den koruyabilmek için periyodik böcek ilaçlama yaptırmalıyız. mite den koruna bilmek için odalarınızı sıklıkla havalandırmamız yastık ve yorganlarımızın yün olmamasına dikkat etmemiz gerekir.Bu zararlılardan kurtulmanın yolu bıyosıdal ilaç ile ilaçlanmasıdır. 8-Mite den kurtulmak için mutlaka konusunda uzman ilaçlama firmalarından destek alın. Bireysel ilaçlama ile mayt denen bu küçük ve gözle görülmeyen bu zararlılardan kurtulmanız mümkün deyildir.

 

Ev tozu mayt alerjisi: Ev tozu mayt, küf sporları, hayvan kürkü ve tüyü, bütün sene mevcut olan yıllık rinit’in ’tekrarlanan’ semptomlarını tetiklemekten sorumludur. Semptomlar, mevsimsel alerjik rinitinki ile aynıdır, ancak burun tıkanması ve sinüslerin iltihaplanması, (sinusitis) sık sık görülen komplikasyonlardır. Birçok şikayete, gerçek hayatta bütün ev tozlarında bulunamayan, fakat münhasıran yatakta bulunan ev tozu maytı sebep olur. Çalışmalar, yatakta bulunan tozun, yerde bulunan tozdakinden % 100 daha yüksek konsantrasyonlarda toz maytı içerdiğini göstermiştir.Mayt, sadece aşağıdaki şartların hakim olduğu yerlerde yaşar ve ürer (alerji yaratan etkenler üretir): Mevcut çok miktarda yiyecek (Bunlar daha ziyade çürümüş epital hücrelerini yerler). 20°C civarında daimi sıcaklık, % 60-80 arasında nem. Güneş ışığının olmaması (güneş ışınları maytları imha eder). Yatak, yüksek miktarda yiyecek (epitel hücreleri) ve insan vücudu tarafından verilen ısı ve nem içerdiğinden, maytlar için ideal bir yaşam çevresi sunar; ısı ve nem şartları en iyi durumdadır. Aynı zamanda güneş ışığının olmaması tam olarak sağlanmıştır. Dermatophagoides pteronyssimus adı verilen, ev tozu hassasiyeti veren alerji yaratan etkenlere eşdeğerde olan maytın metabolizma ürünü, kronik inatçı alerjik rinite sebep olan alerji yaratan etkenler arasında en çok bilinen ve en yaygın olan alerji yaratan ekenlerden biridir. Alerji semptomları iyi bilinmektedir: Hapşırma, rhinorrhea (burun akıntısı), burun kaşınması, burun tıkanması, gözlerin ve damağın kaşınması. Şikayetlere, aşağıdaki durumlarda ev tuzu maytı sebebiyet verebilir : Aile içinde bir takım alerjik hastalıkların zaten meydana gelmiş olması. Bir Antibiyotik tedavisinden sonra dahi, semptomlar iyileşmez. Burun şikayetleri ateş olmadan görülür. Alerji erkek çocuklarda daha sıktır. Alerji menşeli bir hastalığın zaten hastada görülmesi durumunda. Semptomlar daima verilen bir yer ile (örneğin yatak odası) ilgilidir. Daha kalın akıntı ile birleşen burun tıkanması gece görülür. 7-10 günden fazla süren sulu burun akıntısı. Alerjik hastalık büyük bir olasılıkla yeni doğan çocuklarda görülür.

444 52 37
Tıklayıp Arayabilirsiniz
Whatsapp Hattı
0552 395 64 00
Tıklayıp Yazabilirsiniz