Haşere Mücadele

İçerisindekiler

Tatarcık Sineği Nedir?

Bilimsel ismi Phlebotomus olarak geçen ve yakarca olarak da bilinmekte olan bu sinekler, çift kanatlılar takımından olup Psychodidae familyasından zararlı bir böcek cinsidir.

Tatarcık Sineği (Yakarca Sineği) en fazla geceleri aktif olan zararlı haşere türlerinden birisidir. Tatarcık sinekleri, karanlık ve nemli habitatlarda saklanan zararlı sinek türlerindendir. Normal sivrisinek ısırıklarına göre çok daha fazla can acıtarak kan emerler. Aynı zamanda Leishmania denilen hastalık yapıcı, tek hücreli mikrobik canlıların da taşıyıcılarını yapmaktadırlar.

Tatarcık Sineğinin ısırdığı bölge de kaşıntı ve şark çıbanı ortaya çıkmaktadır. Şark çıbanı büyük bir yaraya dönüşerek insan sağlığını tehdit edecek düzeye gelebilmektedir. Tatarcık sineklerinin ısırıkları Türkiye’de insan sağlığı için en tehlikeli böcek grupları arasında yer almaktadır.

Tatarcık Sineği Nerede Yaşar?

Tatarcık Sineği canlıları, tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşamaktadır. Tatarcık sinekleri yoğunlukla sulak ve bataklık alanlarında yaşayan zararlı bir sinek türüdür.

Tropikal yaşam alanlarının dışında, tatarcık sinekleri ev, ofis ortamı gibi alanlarda ve loş ışık alan bölgelerde, karanlık bölgelerde yaşayabilmektedir. Tatarcık sinekleri bu anlamda dip köşe olarak nitelendirdiğimiz tüm alanlarda gizlenerek kendisini iyi bir şekilde koruma altına almaktadır.

Tatarcık Sineği İlaçlama

Tatarcık ilaçlama uygulama şekli kokulu tatarcık ilaçları kullanılarak mutlaka ama mutlaka sisleme şeklinde bir uygulama gerektirmektedir. Kokusuz ilaçlar kullanılarak önlenmeye çalışılan tatarcık sinekleri bu ilaçlama şeklinden etkilenmezler, bunun nedeni kokusuz ilaçlar sadece uygulandıkları yüzeylerde böcek ve sineklerin konması ile öldürücü özelliğini gösterip dip alanlar ve çatlaklar gibi yerlerde gizlenen haşereleri çıkarma özelliği olmadığı için tatarcık sineği ilaçlama başarıya ulaşamaz.

Garantili tatarcık ilaçlama hizmeti ancak bilinçli ve doğru yöntemler ile yapıldığı takdirde geçerli olur ve sırt pompası ile ya da kokusuz ilaçlar ile yapıldığı zaman sorun devam etmektedir. Neden kokulu ilaçlama ile bu sineklerin ilaçlaması yapılmalı sorusunun en net yanıtı pis sinekler olan bu zararlı sineklerin yaşam alanları genelde lağım kanalları yakınlarında ya da havalandırma boşluklarında daha da kötüsü merdiven altları ve duvar aralarında olduğu için kokulu tatarcık ilaçlama yapılması bir zorunluluk halini almaktadır.

Kokusuz ilaçlar kullanılarak yapılacak tatarcık ilaçlama servisi ya zemin üzerinde olan logar kenarlarına yada sadece dış alanda duvar diplerine yapılmasında pek mahsur olmasa da yavaş etki gösterdiği için buralarda bile tatarcık imha işleminin oldukça zaman alacağı bilinmelidir. Duvar aralarında, havalandırma ve boruların geçtiği zor ulaşılan yerlerde derin lağım kuyularında mutlaka kokulu tatarcık ilaçlama şekli seçilmeli bu hastalık mikrobu yayan ve insanları ısıran zararlı sineklerin kalıcı bir şekilde yok edilebilmesi için kesinlikle bilinçli hareket edilmesi gerekmektedir.

Tatarcık Sineği İlaçlamasında Profesyonel Çözümler Sunuyoruz.

Tatarcık Sineği ilaçlaması konusunda ilaçlama sektöründe 30 yıllık geçmişe sahip olan Tamiş İlaçlama firması olarak sizlere en uygun fiyatlarla en iyi hizmeti sunmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Tatarcık Sineği istilasından kurtulmak için firmamızdan fiyat teklifi alabilir, uygulayacağımız profesyonel çözümler sayesinde yaşam alanlarınızda gönül rahatlığı ile oturabilirsiniz. Tatarcık sineği ilaçlaması için tek yapmanız gereken bizi aramak. Firmamız 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet vermektedir.

Başa Dön

Hemen
Teklif Alın