Haşere Mücadele

İçerisindekiler

Kırkayak Nedir?

Kırkayak haşeresi Pencillata alt sınıfında (Pselaphognatha) kırkayaklar çeşitlerine göre 4 cm ile 13cm kadar uzundur ve vücudu tamamen kıl tüyleriyle kaplı, çok küçük ve yumuşak vücutla sahiptir.

Kırkayağın haşeresinin yedi binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Çift anten kafasında olan kırkayak yön bulma hassasiyeti çok güçlüdür. Bazı kırkayakların gözü yoktur ve yönlerini antenlerin sayesinde bulurlar. Antenleri aynı zamanda koku alma duygularına sahiptir.

Yapı olarak biraz çıyana benzeyen kırkayaklar hepsi çiyan kadar zehirli değildirler.

Kırkayak Beslenmesi ve Yaşamı

Kırkayak haşeresi yeşillikle, Çiyan haşeresi ise etle beslenir. Kırkayak haşerelerin bilindiği üzere hepsinin kırkayağı yoktur ve çeşitlerine göre ayak sayısında değişiktir. Çok ayaklı olduklarından kırkayak olarak bilinir.

Bazıların yaklaşık yüzde ön beşi çift ayaklıdır. Vücut bölmelerinde 2 çift ayak ve özel bir solunum sistemi bulunur. Kırkayak haşeresi gündüzleri yuvalarında daha çok gece harekete geçer.

Kırkayak böceği yeşil taze bitkilerin köklerini ve yapraklarını kemirerek çürümeye yol açar. Kırkayaklar yumurtlama yöntemi ile toprak altında bırakılan yumurtalar ortalama 15 günde yumurtadan çıkar. Derilerini yaşam süresinde birkaç kez değiştirirler.

Kırkayak haşeresi bir yılda ergin olurlar. Derileri pis kokulu antibiyotik etkisi vardır. Kırkayak haşereleri korktuğu anda kendini yere atar ve kıvrılmaya başlar.

Kırkayak İlaçlama