Haşere Mücadele

İçerisindekiler

Çiyan Böcekleri Hakkında

Çiyanlar zehirli haşere grubundan olan canlılardır. Kırkayak haşeresi ile fiziki açıdan benzerlik gösterir. Ancak çiyanlar zehirli olma özelliği ile kırkayaktan daha tehlikeli bir canlıdır.

Bu sebeple yaşam alanlarında görülen çiyanlar ihmal edilmemeli, mutlaka çiyan ilaçlama yaptırılmalıdır.

Çiyanlar uzun vücutlu olan ve oldukça hızlı hareket eden canlılardır. Genellikle geceleri aktif olurlar. Hızlı hareket etmeleri sayesinde insanlar tarafından pek fark edilemezler.

Çiyan Böcekleri Zehirli Mi?

Boyları tropik iklimlerde 30 cm’e kadar ulaşabilir. Büyük yapıda olanları zehirlidir. Çiyanlar soğuk alanları sevmezler. Diğer haşere ve böcek türlerini yiyerek beslenirler. Hemen hemen her çeşit böcek türleri ile beslenebilirler.

Çiyanların renkleri değişkenlik gösterir ancak genelde kırmızımsı renkte veya kahverenginde olurlar. Kızıl, siyah ve sarımtırak renklerde de görülebilirler. Çıyanlar üremelerinde tek seferde onlarca yumurta bırakabilen canlılardır.

Bir çıyanın ortalama 200 ayağı vardır. Zehirli canlılar olan çiyanlar, doğadaki düşmanlarına karşı bu özellikleri ile kendilerini korurlar.

Çiyan Isırması Sonucu Kişide Görülen Bazı Belirtiler

Deride; kızarıklık, kaşıntı, yanma, şişme, kabarma, Bulantı, Kusma, Baş dönmesi İştahsızlık gibi vakalar görülebilir. Çiyan sokmasına maruz kalan bireylere yapılacak ilk müdahale, çiyanın ısırdığı bölgenin biraz yukarısını sıkıca bağlamak ve kan dolaşımını yavaşlatmak olacaktır.

Daha sonra muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Çiyan ilaçlama bu canlıdan korunabilmek için uygulanan işlemlerdir. Çiyanlardan korunabilmek için bireysel mücadelelerden kaçınılmalıdır. Kişilerin yanlış uygulayabileceği ilaçlamalar insan sağlığını tehdit edebilir.

Çiyan İle Mücadele

Çiyanlarla mücadelede muhakkak çıyan ilaçlama firmaları yardım alınmalıdır. İlaçlama firmalarının kullanacağı etkili ilaçlar bu canlılardan kısa sürede kurtulmanıza yardım edecektir.

Tamiş İlaçlama Şirketi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ruhsat sahibi bir firmadır. Kullandığımız ilaçlar ve ilaçlama teknikleri son derece etkili sonuçlar vermektedir. Profesyonel ilaçlama ekibimiz ile sizlere haftanın her günü ilaçlama hizmeti sunuyoruz.

Başa Dön

Hemen
Teklif Alın