Haşere Mücadele

İçerisindekiler

Akrepleri Tanıyalım

Akrepler yalnız yaşamayı sevmez ve toplu halde görünmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi anten yoktur, akrepler ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olabilmektedirler. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptirler. Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Genellikle akrepler yaşam alanlarındaki bodrum, kömürlük ve çatı katlarında bulunmaktadırlar.

Zehirli olan haşereler grubunda ki en tehlikeli eklem bacaklı akreptir. Toplam sekiz adet ayağı ve iki adet kıskacı bulunur. Kanatları olmadığı için uçamazlar. Bölmelerden oluşan vücudundaki her bir bölme sayısı bize akrebin yaşını işaret etmektedir.

Akrepler Nerelerde Yaşarlar?

Birçok akrep çeşidi hemen hemen her yerde, ormanlık bölgelerde, çöllerde, taşlık ve kayalık yerlerde yaşayabilmektedir. Genellikle tropikal ve tropik altı iklim kuşaklarında yaşamaları yangındır. Hareket güdüleri yavaştır ve ayaklarındaki radar sistemi sayesinde avının kokusunu alabilir. Kuyruk kısmında zehirli bir iğnesi vardır ve bütün türleri zehirlidir. İnsanlar için büyük tehdit oluşturur.

Akrepler Nasıl Ürer? Hangi Akrep Türleri Zehirlidir?

Akrepler de üreme çift eşeylidir. Üreme için mutlaka, hem erkek akrep hem de dişi akrebe ihtiyaç vardır. Dişi akrepler döllendikten sonra yumurtalarını sırtındaki özel bir bölmede saklarlar. Akrep yavruları belli evrelerini dişi akrebin sırtında tamamlar. Daha sonra dişi akrep sırt kabuğunu açarak yavruların dışarı çıkmasını sağlar. Dış ortamda yavru akrepler ilk olarak toplu halde gezinirler. Yetişkin akrepler ise yalnız yaşamayı daha çok severler.

Akrep Sokması Nedir?

Akrep sokması sonrası görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur. Akreplerin birçok çeşidi olduğundan dolayı bazı çeşitleri zehirsiz olsalar bile tehlike arz eden türlerdir. Zira bu haşereler, son derece zehirli olmakla birlikte bulundukları alanda kolayca yayılabilmektedirler.

Akrep sokmalarında ve yaralanmalarında oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden akrep sokması sonrasında hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Evde tedavi gibi yanlış yöntemler uygulanması halinde felç kalma veya ölümle sonuçlanan vakaların olması da mümkün olabilmektedir.

Akrep Nasıl Ortaya Çıkarlar